Pokój furii jako FIZYCZNE ROZŁADOWANIE ENERGII

Naturalnym pragnieniem każdego człowieka jest życie w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Tymczasem często jesteśmy poddawani różnego rodzaju stresom. Stresujemy się prawie wszystkim: wydarzeniami na świecie, bezrobociem, korkiem na ulicy, spojrzeniem przełożonego, chorobą, rozwodem, etc. W rzeczywistości stres towarzyszy człowiekowi od narodzin życia na Ziemi. Zapewne źródła stresu były wówczas inne niż te, które zna współczesny człowiek, niemniej istniały. I wówczas stres podobnie tak jak i dziś, był i jest przede wszystkim powodem depresji, frustracji, znacznie rzadziej jest sojusznikiem w osiąganiu sukcesów i wytyczonych celów.
Poziom stresu zwiększa się w szczególnie trudnych sytuacjach, gdzie jesteśmy zagrożeni lub mamy poczucie zagrożenia fizycznego, społecznego lub psychicznego. 

Wyobraźcie sobie jeden z gorszych dni, kiedy roznieślibyście wszystko co macie pod ręką. Teraz możecie w Lublinie, nowo otwarty pierwszy w mieście Pokój Furii. To pomieszczenie, w którym bez konsekwencji można rozwalić telewizor, krzesło czy radio.

Dobroczynne działanie rozładowania fizycznego sprawia, że odpływają z nas nie tylko złe emocje i negatywna energia – tak często powstające w sytuacjach stresowych, ale też poprawia się wyraźnie nasz nastrój. Dlaczego? Rozładowanie fizyczne powoduje, że nasze ciało samo wchodzi na drogę walki ze złym samopoczuciem. Pod wpływem stresu organizm wydziela tzw. hormony stresu, do których zaliczamy:
– adrenalinę – hormon wydzielany przez rdzeń nadnerczy, który przyspiesza bicie serca, powoduję wzrost ciśnienia krwi, rozszerza oskrzela i źrenice
– kortyzol – wytwarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Zatrzymuje w organizmie elektrolity i wodę. Skutkiem tego jest podwyższone ciśnienie krwi oraz możliwość uszkodzenia struktur tkanki łącznej, czyli ścięgien.
Zbawieniem okazuje się ruch i wszelkie formy aktywności fizycznej, które wpływają na procesy hormonalne i znacznie zmniejszają skutki stresu. Organizm pod wpływem wysiłku:
– usuwa z organizmu adrenalinę i kortyzol poprzez przyspieszanie krążenie;
– wydziela endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, odpowiedzialne za poprawę nastroju;
– niweluje negatywne napięcia poprzez dostarczanie większej ilości krwi do tkanek;
– pobudza większość układów naszego ciała, co usprawnia jego funkcjonalność.
Odbywająca się zamiana hormonów stresu na hormony szczęścia, satysfakcja z odbytego wysiłku i moment zapomnienia o źródle stresu powodują zmniejszenie napięcia fizycznego i zmianę bieguna samopoczucia na plus. Te trzy rzeczy przyczyniają się do napływu sił witalnych oraz poprawiają jakość myślenia. A jasny i dotleniony mózg są zbawienne w rozwiązywaniu problemów i niszczeniu stresu.